درباره نرم افزار MSC Adams

نرم افزار Adams یا آدامز یک نرم‌افزار شبیه‌سازی دینامیک است که برای مدل‌سازی و شبیه‌سازی رفتار دینامیکی و سینماتیکی سیستم‌های مختلف از جمله ربات‌ها، خودروها، هواپیماها، پل‌ها و سازه‌های صنعتی استفاده می‌شود. این نرم‌افزار به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از الگوریتم‌های قدرتمند و ابزارهای متنوعی، سیستم‌های پیچیده دینامیکی را مدل‌سازی کرده و رفتار آن‌ها را شبیه‌سازی کنند.

MSC Adams قابلیت مدل‌سازی و شبیه‌سازی اجزای مختلف سیستم‌های پیچیده را داراست. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید اجزای سازه‌های مختلف را شبیه‌سازی کرده و با تحلیل رفتار آن‌ها در شرایط مختلف، عملکرد بهینه‌تر و افزایش کارایی را به دست آورید.

همچنین نرم افزار MSC Adams دارای رابط کاربری کاربرپسند است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند برای مدل‌سازی و شبیه‌سازی، از ابزارهای گرافیکی و ویرایشگرهای متنوعی استفاده کنند. در کل، MSC Adams یکی از بهترین نرم‌افزارهای شبیه‌سازی دینامیک سازه است که برای کاربران حرفه‌ای در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، هوافضا و صنایع نظامی بسیار مفید واقع می‌شود.

مزایای نرم‌افزار آدامز

برخی از مزیت‌های نرم‌افزار تحلیل مهندسی Adams نسبت به سایر نرم‌افزارهای مشابه، عبارتند از:

 • دقت بالا: نرم افزار MSC Adams دارای دقت بسیار بالایی در شبیه‌سازی رفتار سیستم‌های چند بدنه است که باعث می‌شود نتایج حاصله در مقایسه با نتایج تجربی واقعی به طور قابل توجهی دقیق تر باشند.
 • انعطاف پذیری: این نرم افزار قابلیت انعطاف پذیری بسیار زیادی دارد و می‌تواند در بسیاری از حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
 • قابلیت تعامل با سایر نرم افزارها: MSC Adams به طور پیش فرض با بسیاری از نرم افزارهای مرتبط در زمینه‌های مختلف هماهنگی دارد و امکان تعامل و ادغام با آن‌ها را فراهم می‌کند.
 • سرعت بالا: با توجه به اینکه نرم افزار آدامز برای شبیه‌سازی سیستم‌های چند بدنه طراحی شده است، سرعت و کارایی بالایی در انجام محاسبات و شبیه‌سازی دارد.

مطالب مرتبط:
آموزش نصب و فعالسازی نرم‌افزار MSC Adams نسخه ۲۰۲۰

شرکت MSC

شرکت MSC از شرکت‌های پیشرو در ارائه انواع نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل مهندسی است، این شرکت در ۱۹۶۳ توسط ریچارد مک‌نیل (Richard MacNeal) و روبرت اسچندلر (Robert Schwendler) تأسیس شد. هدف این شرکت ساخت مدل‌های کامپیوتری بوده که با دقت هرچه‌تمام‌تر بتوانند رفتار طرح‌های مهندسی را در محیط واقعی پیش‌بینی کنند و بدین ترتیب نیاز به ساخت و آزمایش مدل نمونه را در زمینه‌های هوافضا، خودروسازی، مکاترونیک و … برطرف کند. این شرکت یکی از ده شرکت برتر نرم‌افزاری است که نرم‌افزارهای آن در آنالیزهای چندگانه اهمیت فراوانی دارد.

شرکت‌های معروف دنیا که در صنایع خودروسازی و هوافضا فعالیت می‌کنند از نرم‌افزارهای این شرکت استقبال فراوانی داشته‌اند.

ازجمله معروف‌ترین نرم‌افزارهای این شرکت عبارت‌اند از:

ADAMS – NASTRAN – DYTRAN – MARC & …

نرم افزارهای شرکت MSC -2
MSC

معرفی نرم افزار MSC ADAMS

یکی از مهم‌ترین نرم‌افزارهای شرکت MSC نرم‌افزار adams از خانواده نرم‌افزارهای شبیه‌سازی و آنالیز حرکت است. ADAMS خلاصه‌شده عبارت لاتین Automatic Dynamic Analysis of Mechanical System به معنای آنالیز خودکار دینامیکی دستگاه‌های مکانیکی است.

این نرم‌افزار حدود ۲۵ سال پیش توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه میشیگان و به سرپرستی ان‌اربر Ann Arbor پایه‌ریزی شد و درنهایت بعد از پیشرفت آن و افزایش مخاطبان آن، امتیاز تولید، به‌روزرسانی و مالکیت این نرم‌افزار توسط شرکت MSC خریداری شد. و تا امروز نیز توانسته است جایگاه قابل‌توجهی در صنعت به دست آورد. این نرم‌افزار با قابلیت‌های بسیار متنوع و بالای خود، مهندسان را در ایجاد، آزمایش، بررسی و تحلیل و بهینه‌سازی سیستم‌های مکانیکی قبل از رسیدنم به مرحله ساخت یازی می‌کند.

Adams یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارها در حوزه‌ی تحلیل حرکتی و دینامیکی چند بدنه یا MBD (Multibody dynamic) در جهان است. سیستم‌های دینامیکی چند بدنه شامل قطعه‌ها و اتصال‌های گوناگون هستند که با قیود متفاوت مانند مفصل‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و حرکت نسبی محدود و مشخصی دارند. مطالعه و بررسی MBD با نام دینامیک مستقیم نیز شناخته می‌شود، چون در آن تأثیر نیروها بر چگونگی حرکت مکانیزم بررسی می‌شوند.
تحلیل حرکت یک دستگاه مکانیکی از اهمیت بالایی برخوردار است، به‌طور مثال با کمک اطلاعات خروجی از تحلیل مکانیزم‌های مکانیکی به‌کاربرده شده در یک ربات می‌توان درک عمیق‌تری از حرکت آن برای طراحی سیستم کنترلر آن پیدا کرد.

نرم‌افزار ADAMS بازه‌ی وسیعی از تحلیل‌های حرکتی و دینامیکی را برای شبیه‌سازی و پیش‌بینی وضعیت تجهیزات مکانیکی انجام می‌دهد.

افزونه‌های اختیاری که نرم افزار Adams در دسترس کاربران خود قرار می‌دهد آن‌ها را قادر می‌سازد تا با استفاده از اجزای مکانیکی، پنوماتیکی، هیدرولیکی و … کنترل و تحلیل و تست سیستم‌های پیچیده مکانیکی را به‌صورت کاملاً مجازی شبیه‌سازی کنند.

نرم افزارهای شرکت MSC
نرم افزارهای شرکت MSC

بخش‌های مختلف نرم‌افزار ADAMS

ADAMS دارای یک هسته کلی و چند بخش می‌باشد؛ هسته اصلی یا مرکزی نرم‌افزار خود از سه زیرمجموعه مهم تشکیل شده است:

با کمک این سه بخش می‌توان تمام حرکتها و اتصالات مکانیکی را تعریف و تحلیل کرد، اما برای دقیق‌تر شدن و سهولت در ایجاد، کنترل و تحلیل سیستم‌های مکانیکی افزونه‌ها و ماژولهای دیگری نیز برای این نرم‌افزار ارائه شده است که عبارتند از:

 • ADAMS/Car
 • ADAMS/Vibration
 • ADAMS/Flex
 • ADAMS/Controls
 • ADAMS/Mechatronics
 • ADAMS/Durability
 • Adams/Machinery

ویژگی‌های نرم‌افزار آدامز

Adams یک نرم‌افزار شبیه‌سازی دینامیک سیستم‌های مکانیکی است که توسط شرکت MSC Software توسعه داده شده است. برخی از ویژگی‌های Adams عبارتند از:

 1. قابلیت شبیه‌سازی حرکت دینامیکی سیستم‌های پیچیده با در نظر گرفتن اثرات جرم، زمان، نیرو، فشار و اصطکاک.
 2. قابلیت شبیه‌سازی رفتار سیستم‌های چند بدنه ای که شامل قطعات متحرک و ثابت می‌باشد.
 3. قابلیت اجرای شبیه‌سازی های شبکه ای (distributed simulation) با استفاده از توانایی های High Performance Computing (HPC).
 4. قابلیت بهره‌برداری از انواع مدل‌های رانش، اصطکاک و انعطاف پذیری و انعطاف پذیری شکست ناپذیر در سیستم‌های پیچیده.
 5. قابلیت آنالیز حرکتی سیستم‌های مکانیکی با در نظر گرفتن مسائل دینامیک خطا و مانع پذیری.
 6. قابلیت تحلیل رفتار دینامیکی سیستم‌های هیدرولیکی و الکتریکی.
 7. قابلیت شبیه‌سازی و تحلیل رفتار سیستم‌های رانده شده توسط موتور و باتری.

نرم‌افزار Adams چیست؟

Adams یا آدامز یک نرم‌افزار حوزه مهندسی مکانیک، رباتیک، هوافضا و … است که در زمینه تحلیل سینماتیکی و دینامیکی مکانیزم‌های مختلف استفاده می‌شود.

Adams چیست؟

عبارت Adams مخفف Automatic Dynamic Analysis of Mechanical System است و نام نرم‌افزاری است که در حوزه تحلیل سینماتیکی و دینامیکی سیستم‌های چند بدنه کاربرد دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

جواد پزشکی

17 مطلب منتشر شده

مهندس رباتیک و طراح سایت- علاقه‌مند به حوزه‌های فناوری بخصوص فناوری‌های رباتیک و فضایی

درباره این مطلب نظر دهید !

آموزش ها و مطالب مرتبط