نیروی مرکزگرا در Adams – بسته آموزشی

مهم‌ترین ویژگی نرم‌افزار Adams امکان انجام تحلیل انواع مکانیزم‌های مکانیکی مختلف است. مکانیزم هایی که مهندسان مکانیک در صنعت به طور مستقیم با آن‌ها سروکار دارند. بنابراین آشنایی با نحوه کار آن‌ها و اطلاع از معادلات ریاضی حاکم بر سیستم موردنظر دارای اهمیت بالایی است. به کمک نرم‌افزارهای تحلیل مکانیکی مانند Adams می‌توان این مکانیزمها را پیش از اجرا در محیط واقعی در رایانه مدل‌سازی و بررسی کرد.

همان‌طور که در مطالب قبلی اراده شده در این سایت راجع به امکانات مختلف نرم‌افزار ادامز صحبت شد، این نرم افزار امکانات گسترده ای برای انجام مدلسازی، شبیه‌سازی و تحلیل را در خود جای داده است.

سایت AdamsCenter اولین آموزش تخصصی در زمینه آموزش‌های کاربردی نرم‌افزار MSC Adams را با عنوان آموزش طراحی آزمایش نیروی مرکزگرا در نرم‌افزار Adams ارائه کرده است که می توانید در ادامه توضیحات آن را مشاهده و در صورت تمایل میتوانید از این لینک نسبت به تهیه آن اقدام فرمایید.

توضیحات مربوط به بسته آموزشی:

در این آموزش که به صورت یک فایل PDF متنی است به صورت مرحله به مرحله، نحوه مدل‌سازی، انجام آزمایش و تحلیل نتایج مکانیزم نیروی مرکزگرا (گریز از مرکز) در محیط Adams/view ارائه خواهد شد.

آزمایش نیروی مرکزگرا

یکی از مباحث مطرح در درس‌های دینامیک ماشین و آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات رشته مهندسی مکانیک بحث خاصیت مرکزگرایی نیروهای اجسام در حال دوران می‌باشد که دانشجویان با درک این مکانیزم می‌توانند بر معادلات ریاضی مربوط به آن تسلط کامل پیدا کنند. همچنین انجام آزمایش و تست و شبیه‌سازی این ساختار در نرم‌افزار نیز به درک عمیق این نوع از خاصیت اجسام در حال دوران کمک خواهد کرد.

در این بسته آموزشی در ابتدا مبحث تئوری این مکانیزم توضیح داده می‌شود. بعد از بررسی مسائل لازم برای انجام آزمایش، آمورش قدم‌به‌قدم مدلسازی کامل مکانیزم آزمایش نیروی مرکزگرا یا گریز از مرکز اراده خواهد شد و درنهایت نیز بعد از شبیه‌سازی مکانیزم و به حرکت در آوردن ان، خروجی‌های لازم برای تحلیل نتایج و مقایسه با مباحث تئوری استخراج خواهند شد.

مکانیزمی که در این آموزش مورد شبیه‌سازی و تست قرار خواهد گرفت، مدلی برگرفته از دستگاه شکل زیر است. این دستگاه یکی از دستگاه های متداول موجود در کشور است که برای تست و آزمایش نیروی مرکزگرا در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مختلف استفاده می‌شود.

دستگاه آزمایش نیروی مرکزگرا

چی یاد میگیرم؟

مباحثی که شما در این آموزش آن‌ها را فراخواهید گرفت، شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. مباحث تئوری آزمایش نیروی مرکزگرا
 2. آموزش نحوه مدل‌سازی سه بعدی یک مکانیزم در محیط Adams view
 3. نحوه تعریف انواع قید و اتصال بین اجزا مختلف یک مکانیزم
 4. نحوه تعریف تماس بین قطعات مختلف در Adams
 5. تعریف حرکت چرخشی با سرعت متغییر برای یک ماکنیزم در محیط Adams view
 6. نحوه تعریف انواع متغییر و تنظیمات مربوطه در Adams
 7. آموزش نحوه ایجاد یک پنجره Dialog Box در نرم افزار Adams
 8. رسم نمودارهای جابه‌جایی و سرعت در بخش PostProcessore نرم افزار Adams
 9. آموزش نحوه بررسی و تحلیل نمودار در بخش Post Processore

در این آموزش، مخاطب با نحوه تعریف یک مسئله و حل آن در نرم افزار MSC Adams آشنا خواهد شد تا در نهایت بتواند خروجی‌ها و تحلیل‌های مورد نظر خود را بدست آورد.

آموزش طراحی آزمایش نیروی مرکزگرا در نرم‌افزار Adams

فهرست آموزش طراحی، مدل‌سازی و شبیه‌سازی آزمایش نیروی مرکز گزا ( گریز از مرکز) در نرم‌افزار MSC Adams

 • مقدمه
 • معرفی نیروی مرکزگرا و معادلات آن
 • آموزش قدم به قدم طراحی مکانیزم آزمایش نیروی مرکزگرا در Adams
 • تعریف متغیرهای آزمایش
 • شبیه سازی آزمایش
 • بررسی و تحلیل نتایج

برای دانلود نرم‌افزار MSC Adams 2020 می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.


جواد پزشکی

18 مطلب منتشر شده

مهندس رباتیک و طراح سایت- علاقه‌مند به حوزه‌های فناوری بخصوص فناوری‌های رباتیک و فضایی

درباره این مطلب نظر دهید !

آموزش ها و مطالب مرتبط